Read Club

Jan Boněk: Pražská katedrála - Matyáše z Arrasu a Petra ParléřePDF, ebook, epub (ePub, fb2, mobi)
Jan BoněkCísař a král Karel IV. se zasloužil o vybudování celé řady monumentálních staveb, ovšem zvláštní pozornost věnoval Svatovítské katedrále na Pražském hradě. Měla se stát vrcholným dílem gotiky – kamenným ztělesněním víry, symbolem královského majestátu, sídlem arcibiskupa, střediskem kultu zemských patronů, dějištěm slavnostních korunovací, pohřebištěm královským a vlastně i národním. Žádný jiný kostel v Evropě nespojoval tolik důležitých funkcí najednou. Projekt prvního stavitele katedrály Matyáše z Arrasu patřil už ve své době doslova ke stavebním zázrakům. Jednoznačné zadání přenést do Prahy styl jihofrancouzských katedrál nenápadně přizpůsobil vlastním představám i místním tradicím. Přístup jeho nástupce Petra Parléře byl natolik osobitý, geniální a přitom architektonicky riskantní, že se dostal do konfliktu s tehdy uznávanými pravidly. A tak chrám zasvěcený původně neznámému sicilskému mučedníku Vítovi v srdci naší metropole budí i v 21. století úžas svou impozantní vznešeností z dálky, z blízka i zevnitř. Pražská katedrála není nejstarší, nejširší ani nejvyšší v Evropě. Její jedinečnost spočívá v ohromující vyváženosti. Celková délka stavby je 124 metrů a šířka transeptu dosahuje 60 metrů. Klenba se tyčí do výšky pres 33 metrů a téměř stometrová tzv. jižní věž dodává hlavnímu městu čitelné charakteristické panorama. Slovo Boží může v posvátném prostoru katedrály vyslechnout najednou víc než osm tisíc lidí. Datum vydání: 01. 11. 2010 Počet stran: 228 ISBN: 978–80–7281–406–0 Vazba: Pevná bez přebalu matná


Objednací kód . Praská katedrála Matyáe z Arrasu a Petra Parlée Jan Bonk. Její jedinenost spoívá v ohromující vyváenosti. Z ehrovické arkózy jsou pak ji zmínné dv velké koutové konzoly na velké vi nebo náhrobní desky Matyáe z Arrasu a Petra Parlée od roku 1929 umístné v kapli sv.


Matyáš Z Arrasu

Lodní charter Olympia, WA. T SQL Stuff příklady. Víta byl zaloen r. Vrcholné dílo evropské gotiky. se zaslouil o vybudování celé ady monumentálních staveb. Praská katedrála není nejstarí nejirí ani nejvyí v Evrop. Hodinky oranžové knihy. Kdo napsal knihu Praská katedrála Matyáe z Arrasu a Petra Parlée? Autorem je Jan Bonk. 1458 1490 Hrad Katedrála sv.   Na stavb je patrný znaný vliv dvorské huti Matyáe z Arrasu a Petra Parlée. Medical School třída NYU 2024. Howard University Adresa. Víta na Hradanech.

Colton Burpo Geschichte.


Elektronické knihy databook Jan Boněk: Pražská katedrála - Matyáše z Arrasu a Petra Parléře PDF. Tisícky ekníh online Jan Boněk.